Radionica s osobe s invaliditetom BETLEHEM
O osobama s invaliditetom u posljednje vrijeme dosta se govori, međutim, unatoč potpisanim međunarodnim konvencijama i pozitivnim zakonskim propisima koji štite prava osoba s invaliditetom, na našim prostorima oni su još uvijek isključena i marginalizirana skupina ljudi. Uz vlastite mentalne ili tjelesne probleme, osobe s posebnim potrebama imaju i velike socijalne poteškoće: teško se mogu uključiti u školske ili radne aktivnosti, društvo ne prepoznaje njihove potrebe te uglavnom nemaju druge pomoći izuzev podrške obitelji. Problemi s kojima se susreću osobe s posebnim potrebama dobro su poznate Caritasu zahvaljujući ponajprije Centru „Nazaret“ koji je prvi na području Hercegovine omogućio okupacionu terapiju i socijalizaciju ovoj kategoriji ljudi. Iz djelovanja tog Centra uvidjela se potreba otvaranja drugih radionica jer „Nazaret“ nije mogao odgovoriti na mnogobrojne zahtjeve roditelja djece s posebnim potrebama. Tako je u sklopu Rehabilitacijskoga centra „Sveta Obitelj“, zahvaljujući dobročiniteljima iz inozemstva, otvorena prilagođena radionica „Emanuel“ za izradu predmeta od drveta i gline.
Budući da Caritas Mostar ima bogato iskustvo u skrbi za osobe s posebnim potrebama u siječnju 2011. otvorena je i prilagođena radionica za osobe s posebnim potrebama „Betlehem“ u Čapljini čime su pružene odgovarajuće aktivnosti mladima i osobama srednje životne dobi s invaliditetom s područja općine Čapljina.
U rad radionice „Betlehem“ uključeno je 11 osoba s posebnim potrebama. Prvo smo počeli djelovati u iznajmljenom prostoru u Tržnom centru u Čapljini da bismo izgradnjom Pastoralno-socijalnog centra „Sv. Franjo Asiški“ u studenom 2012. godine dobili adekvatne prostorije – radionicu, kuhinju, ured, dva toaleta i sve to bez prepreka za osobe s invaliditetom. Uz vodstvo i pomoć instruktora Radionica korisnicima nudi radnu aktivnost/terapiju, osamostaljivanje i druženje, mogućnost usavršavanja vlastitih sposobnosti, stjecanja novih vještina i socijalnu integraciju. Ova radionica pomaže im da se kroz rad i druženje osjete korisni, vrijedni te stvara kod njih osjećaj pripadnosti i zajedništva. Najstariji korisnik Radionice „Betlehem“ rođen je 1980. godine, a najmlađi 1996. Četiri korisnika posjeduju diplomu Srednje specijalne škole. Indirektni korisnici ovog projekta su prije svega roditelji korisnika koji organiziranjem grupe za samopomoć pružaju jedni drugima potporu i pomoć.
Dnevni program radionice „Betlehem“ prilagođen je sposobnostima korisnika. Cilj je da instruktor prepozna individualne mogućnosti svakoga korisnika te na osnovu procjene odredi svakodnevnu zanimaciju/aktivnosti kroz koje bi se osoba s posebnim potrebama mogla najbolje izraziti i ostvariti. Naši instruktori, svjesni stanja i sposobnosti korisnika, u radionici pokušavaju napraviti preslik obiteljskih domova, odnosno ponuditi im sadržaje svakodnevnog života nadopunjene kreativnim i radno proizvodnim aktivnostima uz druženje, igru i zabavu.
Ciljevi Radionice „Betlehem“ su sljedeći:
1. poboljšanje kvalitete života osoba s posebnim potrebama kroz uključivanje u za njih prilagođene aktivnosti
2. kroz okupacionu terapiju omogućiti korisnicima doživljaj korisnosti, vrijednosti i zajedništva
3. pomoć i olakšanje roditeljima u skrbi za dijete s invaliditetom
4. Ostvariti suradnju s ostalim organizacijama i udrugama s ciljem poboljšanja uvjeta i kvalitete života osoba s invaliditetom.
Uz svakodnevne aktivnosti u radionici „Betlehem“ a to su: izrada predmeta od različitih materijala, usvajanje novih vještina, osamostaljivanje u svakodnevnim aktivnostima i socijalna integracija, aktivnosti koje se odnose na gore postavljene ciljeve su sljedeće:
- nabavka radnog materijala i sitnog alata za radionicu „Betlehem“
- organiziranje jednodnevnih izleta za korisnike i njihove roditelje. Odlazak na izlet, druženje i upoznavanje nove sredine za osobe s posebnim potrebama jako je važno jer uz osjećaj radosti i zadovoljstva stječu sigurnost i raste njihovo samopouzdanje.
- organiziranje promotivno-prodajnih izložbi
- tiskanje promidžbenog materijala s ciljem predstavljanja i senzibilizacije šire zajednice
- organiziranje susreta za roditelje (duhovna obnova, antistres program)
Radionica „Betlehem“ financira se sredstvima Caritasa biskupija Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan. Uz troškove nabavke materijala, tekuće troškove, plaće za instruktore, i dr. potrebno je svaki mjesec odvojiti i novac za prijevoz korisnika od obiteljskih domova do radionice i obratno.